Vsetín – Věděli jste, že Valaši dokázali v době pobělohorské nejdéle vzdorovat násilné habsburské rekatolizaci českých zemí? Podrobnosti a mnohé další zajímavosti o třicetileté válce se dozvíte na přednášce historika Víta Mišagy, která proběhne ve čtvrtek 7. listopadu v Muzeu regionu Valašsko na zámku Vsetín.
Přednáška s názvem Valašsko ve víru třicetileté války bude primárně věnovaná dánskému vpádu do středu Evropy v letech 1626 – 1627, který měl výrazný vliv právě na dění v našem regionu. „Bitva na Bílé hoře sice znamenala krvavou porážkou povstání stavů z českých zemí, Rakous i části Uher proti Habsburkům, válka ale dál pokračovala a postupně se do ní přidávali i ti, kteří dosud stáli opodál,“ uvedl kurátor přednášky a historik Muzea regionu Valašsko Pavel Mašláň (na snímku).
Stranou nezůstali ani obyvatelé Beskyd, tedy především Valaši, kteří se aktivně zapojili do válečných akcí a jejich ozbrojený odpor proti Habsburkům a jimi prosazované rekatolizaci vytrval nejdéle ze všech oblastí v českých zemích. „I oni nakonec ale v lednu 1644 po těžké porážce v bitvě u Vsetína podlehli a valašské rebelie skončily,“ doplnil Mašláň.
Více už se dozvíte z povídání historika a uznávaného odborníka na toto téma Víta Mišagy. Přednáška proběhne od 18 hodin v Mramorovém sále zámku. Další podrobnosti nejen o této akci na www.muzeumvalassko.cz nebo Facebooku a Instagramu Muzeum regionu Valašsko (@muzeumregionuvalassko).
Jiří Koňařík, propagační pracovník Muzea regionu Valašsko