Val. Meziříčí - Pavol Hammel se opět vrací do Valmezu na Valašský špalíček. Tentokrát už po roce. Důvodem není recyklace starších nápadů dramaturga festivalového programu Karla Prokeše, nýbrž prostý fakt, že slovenský zpěvák nyní příjíždí uvést do prodeje nové album Cirkus Leto, které je záznamem jeho loňského účinkování na meziříčské přehlídce s CS Unplugged Bandem. A protože se jednalo o poněkud neobvyklý projekt, bude i připravovaný křest alba doprovázet trochu nezvyklý koncert. Pavol Hammel s kytarou a harmonikou připomene své vystoupení na 2. folk & country festivalu, jenž se konal v prosinci 1970 v sále pražské Lucerny, odkud si v té době už známý bigbíťák odvezl do Bratislavy cenu za sólový výkon.
Nicméně, na Valašském špalíčku bývá Pavol Hammel častým hostem. „Přiznám se, že mám tento festival rád. Jednak kvůli názvu, dodnes nevím, co ve slovenštině znamená špalíček, ani to ale nepotřebuji vědět, a hlavně jsou tam skvělí lidé, kteří to organizují. Dramaturgie mi vyhovuje, prostory pro koncerty jsou taky dobré a vládne tam celková pohoda.“ Místní publikum také Hammela pokaždé s nadšením očekává a všechny jeho koncerty zde měly velký úspěch.
„Pavol Hammel je konzistentní osobnost a zároveň požehnání pro dramaturga i pořadatele,“ pochvaluje si organizátor Valašského špalíčku Karel Prokeš. „Nikomu nepodobný v projevu a s výborným repertoárem nabízí spoustu možností, jichž jsem, nevím kolikrát už, využil. Může hrát sám, s jedním či dvěma spoluhráči, s různými sestavami elektrických kapel i symfonickým orchestrem. Poradí si s komorním prostorem malého klubu, s přehledem zvládá komunikaci s diváky ve velkém sále. A podle okolností dokáže vždy nabídnout odpovídající repertoár, aniž by si jakkoli rozostřil image.“
Vynikající koncerty odehráli Pavol Hammel a Marián Varga ve Valašském Meziříčí také v červnu 2016. Tehdy se na pódiu vystřídaly skupiny Prúdy a Collegium Musicum, došlo i na společný Vargův a Hammelův projekt Zelená pošta. Nic podobného se už bohužel nikdy opakovat nebude, protože v srpnu 2017 zemřel Marián Varga a o necelý rok později Fedor Frešo.
Pro vystoupení v červnu 2018 si Karel Prokeš vyžádal jinou hudební sestavu: „Napadlo mě to při náhodném poslechu alba The Best of Pavol Hammel z roku 2011, které jsem si poprvé pustil až v pozdním létě 2017. Repertoár je dobře vybraný a také výborně zahraný, podílí se na tom i Gábor Presser a několik dalších hostů. Tohle do připravované koncepce Valašského špalíčku 2018 krásně zapadalo. Zavolal jsem Pavlovi, zda by tu vlastně akustickou sestavu dokázal přivézt do Valmezu. Souhlasil s tím okamžitě, i když to znamenalo nazkoušet ten repertoár v Praze. Snažili jsme se do toho angažovat i Gábora Pressera, ale maďarská legenda vzkázala, že na festivalech nehraje.“
Pavol Hammel tedy přijel s kapelou, která se v průběhu posledních let stala jakousi alternativou Prúdů. Nevystupuje často, ale i tak toho spolu už dost odehráli. Sám to zrekapituloval: „Začalo to vlastně skládáním hudby k baletu Everest pro Slovenské národní divadlo. Premiéra byla v listopadu 2009, choreografii dělal Mário Radačovský – umělecký šéf Baletu Národního divadla Brno, režíroval Patrik Lančarič – umělecký šéf Městského divadla Zlín. Vyžadovalo to odlišný přístup ke komponování a taky jiné muzikanty, kteří nebyli zatíženi mým rukopisem. Ostatně, někteří z nich mě ani neznali... Jádro kapely bylo z pražské skupiny Alvik, kterou jsem slyšel na Bratislavských jazzových dnech. Oslovil jsem je a tím začala spolupráce, která funguje dodnes. Natočili jsme alba Nočná galéria, The Best of Pavol Hammel, Pavol Hammel Live – vynikající záznam z koncertu ve Velkém sále Slovenského rozhlasu v Bratislavě, který vyšel jako 2CD a 2LP v roce 2013; na bicí tam hostoval Martin Valihora, na kytaru Radim Hladík. Další živé album jsme natočili s Jihočeskou filharmonií roku 2015, kde jsme přizvali také kytaristu Juraje Buriana a bubeníka Marcela Buntaje. A tak se postupně vytvořilo takové československé unplugged seskupení. Měli jsme třikrát turné na Slovensku i v Česku, v roce 2018 jsme hráli na festivalech ve Valašském Meziříčí, v Náměšti nad Oslavou a v Jimramově.“
V červnu 2018 odehrál Pavol Hammel s CS Unplugged Bandem na Valašském špalíčku více než osmdesátiminutový koncert, ale pro vydání na kompaktním disku záznam poněkud zkrátil (vyřadil skladby Mladosť, Cez plece, Dnes už viem, Balada o smutnom Jánovi a Čas malín). Pavol Hammel zpíval písně složené v rozmezí pěti desetiletí, nejstarší z nich byla Balada o smutnom Jánovi. Skladba Šesť starcov měla vyjít roku 1969 na zakázané Hammelově desce Pokoj vám, pak byla v roce 1971 natočena pro malou desku. Ve stejném roce vyšla na singlu Medulienka. Ze společné desky Hammela a Vargy Zelená pošta (1972) pochází Smutná ranná električka.
Píseň Nemám lásku v malíčku je z Hammelova a Vargova muzikálu Cyrano z predmestia (1978), Podnájom vyšel na albu Stretnutie s tichom (1978), skladby Poď a Keď pavúk svoje siete dotká byly zařazeny na dlouhohrající desku Faust a margaréty (1980), Cirkus Leto na Čas malín (1981). Margaret Steiffová je z LP desky Divadielka v tráve (1984), Stále dokola z výběru Spievam si pieseň (1994). Kamalásky a Staré kone, nahé jazdkyne pocházejí z alba 1999, písničky Beriem si ťa, Keď prší a Za všetkým len ty byly původně nahrány na CD Nočná galéria (2011). Ty písně vznikaly za různých okolností a Hammel je hrával v rozdílných sestavách. Všechny však úspěšně prošly testem času a na novém albu Cirkus Leto je v provedení CS Unplugged Bandu najdeme v nových, nápaditých a citlivých úpravách. Jaroslav Riedel
Pavol Hammel se na Valašském špalíčku objeví jen s kytarou a harmonikou
Předchozí článek
Další článek