Leckde na výlepových plochách se objevily psychedelicky barevné plakáty, neklamné znamení, že se blíží další ročník festivalu Valašský špalíček v retro stylu. Zatím zveřejněnému programu vévodí dvě legendy českého big beatu – Olympic a Plastic People of the Universe. Už to představuje pro hudební fanoušky dobrý důvod k tomu, aby se začali zajímat o předprodej vstupenek, protože všichni víme, že v první vlně jsou vstupenky nejlevnější. A jistě je na místě v předjarním čase vyzpovídat dramaturga festivalu Karla Prokeše, zjistit, na co se ještě můžeme těšit.
Vezmeme to od začátku. Co nás tedy letos na Valašském špalíčku čeká první den?
Třídenní program ve čtvrtek 21. června zahájí celovečerní koncerty Olympiku, který slaví 50 let Želvy, půl století od vydání první big beatové LP desky jedné kapely v tehdejším Československu, a Plastici na Valašském špalíčku připomenou 50 let existence kapely.
V posledních letech jste návštěvníkům festivalu nabízeli velké projekty. V roce 2016 jsme tu viděli Blue Effect v Nové syntéze s jazzovým orchestrem, loni Město ER Prokopových Framus Five a Karlovarského symfonického orchestru…
V rámci té padesátky Plastiků v pátek 22. června uvedeme program Co znamená vésti koně, který kapela připravila s Brněnskou filharmonií. Stejně, jako ty předchozí programy big beatu s orchestry je to unikátní věc. Jedná se o velký a drahý projekt, takže se do toho pořadatelé nehrnou. A v souvislosti s padesátkou undergroundové legendy chystáme ve spolupráci s MaGC také warholovskou výstavu a při vernisáži zahraje Velvet Underground Revival Band, v němž hrají muzikanti ze skupin Garáž a Plastic People of the Universe.
Takže opět připravujete ty panelové portréty…
Osvědčilo se to. Uvidíme Luboše Pospíšila s big beatem 5P i v akustickém triu, Vladimíra Mertu v bluesovém programu a pak také s kapelou na venkovním pódiu… Jako host v té Mertově formaci vystoupí houslista, letošní sedmdesátník, Jan Hrubý, který pak v M-klubu představí také akustický Kukulín…
Vzpomněl jste Vladimíra Mertu. A co další folkaři?
Chystáme program s názvem Šafrán a hosté.
Na festival se po dvou letech vrací také Pavol Hammel. Jaký to má důvod?
Hammel má vždycky co nabídnout. Tentokrát nechystáme žádné Prúdy. Paľo pro vystoupení na Valašském špalíčku sestavuje speciální česko-slovenský “Unplugged band“.
Co další slovenští bigbíťáci a bluesmani?
Účast potvrdili Peter Lipa a také Jožo Barina & his Rock Band, tedy poprvé k nám přijede zpěvák dávných The Meditating Four. Chystáme také program z nerealizovaného muzikálu Peter a Lucia Deža Ursinyho v podání kapely Talent Transport, s níž zpívají Dežův syn Jakub a Dorota Nvotová, dcera Ursiniho dvorního klavíristy Jaroslava Filipa. A jednáme s Františkem Griglákem a Fedorem Frešem o vystoupení Fermaty, která teď dlouho vůbec nehrála.
Polský magazín Twój Blues v aktuálním čísle věnoval tématům letošního festivalu několik stran, zveřejňuje vaše inzeráty… Jak je to možné?
Twój Blues věnoval několik stran i loňskému ročníku. Je to jednoduché, oni mají zájem o spolupráci a české hudební časopisy ne. Twój Blues má distribuci a čtenáře i v Česku, takže to dává smysl. A letos jsme s nimi dojednali rozsáhlý program, vystoupí tu sedm polských kapel včetně veteránů OldBreakout a o dvě generace mladší Natálie Kwiatkovské, bluesové zpěvačky roku 2016. Natalia se u nás představí se svou kapelou Cheap Tobacco i v akustickém projektu.
A na koho ještě se můžeme těšit ze zahraničních hvězd?
Především se nám po dvouletém vyjednávání podařilo pozvat legendární Mungo Jerry krásného šílence Raye Dorsetta, kteří v Česku ještě nikdy nehráli. Přijede britský bluesman Krissy Matthews, který zahraje sólo i s kapelou. A pak třeba senzačně ulítlý ruský modern blues‚n‚billy band Moscow Beat Balls a další…
Ptal se Josef Antonín Hynek
Legendy česko-slovenského big beatu i zahraniční hvězdy na 36. Valašském špalíčku
Předchozí článek
Další článek