Vsetín – Filmový klub ve Vsetíně vzpomene ve středu 18. října 2023 filmovým večerem na valašského barda a vynikajícího filmového scénáristu Jiřího Křižana. Narodil se 26. října 1941 ve Valašském Meziříčí a zemřel 13. října 2010 v Brankách na Moravě.
Několika filmy a osobními vzpomínkami hostů chtějí vsetínští klubisté připomenout tohoto jedinečného tvůrce nejen svému klubovému publiku, ale také široké veřejnosti. Jiří Křižan několikrát v minulosti navštívil programy vsetínského filmového klubu a besedoval o svých filmech. Vždy to bylo velmi zajímavé a svým způsobem drtivé povídání. Byl to totiž velmi osobitý, pravdivý člověk a autor, který své životní zkušenosti s komunistickou mocí promítal do své tvorby.
Životní pouť Jiřího Křižana byla poznamenána popravou jeho otce Jana, majitele meziříčské pily, v roce 1951. Následným vyloučením z gymnázia přišel o možnost studovat a od svých 24 let se protloukal v dělnických profesích. Na sklonku šedesátých let vystudoval dálkově scenáristiku na FAMU (na přímluvu režiséra Václava Gajera). V 70. letech psal scénáře a pracoval oficiálně pro film. Napsal mimo jiné scénář k oceňovanému filmu Stíny horkého léta Františka Vláčila – natáčeného na Valašsku – nebo k filmu Signum laudis režiséra Martina Hollého. V roce 1980 byl navržen za tento film na Státní cenu Klementa Gottwalda, kterou odmítl převzít se slovy, že nepřevezme cenu pojmenovanou po člověku, který je podepsán pod rozsudkem smrti nad jeho otcem. Tímto hrdým postojem se mu zavřely dveře na Barrandov a příležitostně mohl spolupracovat už jen s filmaři ve Zlíně nebo na Slovensku. Ve druhé polovině osmdesátých let se začíná politicky angažovat mimo oficiální proud. Není sice klasickým disidentem, ale byl jedním z prvních, kdo vstupoval do prostoru, kam se "legální" umělci do té doby neodvažovali. V lednu 1989 patřil k iniciátorům petice za propuštění Václava Havla. Spolu s Václavem Havlem a Alexandrem Vondrou byl spoluautorem petice Několik vět a po listopadu 1989 zakládajícím členem Občanského fóra. Po práci pro prezidenta Havla a několikaletém působení v pozici náměstka na vnitru se Jiří Křižan vrací v plné síle k filmové tvorbě. Píše scénář k filmu Tichá bolest, ve kterém reflektoval své dospívání a vztah ke krajině svého dětství. Valašskou stopu měly i dva krátkometrážní filmy Lovec a datel a Pískovna, které natočil Vladimír Michálek jen tak pro radost podle Křižanových scénářů u něj na statku v Brankách a okolí. S režisérem Vladimírem Michálkem ho také pojí film Je třeba zabít Sekala, který získal deset českých lvů včetně scenáristického. Pro televizi napsal Křižan předlohy k seriálům Na lavici obžalovaných Justice a Záchranáři. Posledním filmem s jeho scénářem byl slovenský film Pokoj v duši režiséra Vladimíra Balka z roku 2009.
Vsetínské filmové vzpomínání na Jiří Křižana v kině Vatra bude rámováno českými westerny režiséra Zdenka Sirového s Křižanovými scénáři napsaných na motivy povídek Jacka Londona.
Od 17:00 bude promítán film z roku 1989 Cesta na Jihozápad a od 19:30 hodin pak trojice krátkometrážních "kovbojek" z počátku 70. let Kaňon samé zlato, Poslední výstřel Davida Sandela a Claim na Hluchém potoku. Všechny filmy budou promítnuty z 35 milimetrové filmové kopie. Hosty večera budou scénárista a filmový dramaturg Jan Gogola starší a blízký spolupracovník Jiřího Křižana ve Valašském Meziříčí Karel Prokeš.
Milan Kostelník, předseda Filmového klubu ve Vsetíně