Zlínský kraj – Zprávu o stavu romské menšiny v kraji za rok 2016 projednala Rada Zlínského kraje v rámci bodu „různé“ na svém posledním únorovém zasedání.
„Úřad vlády České republiky každý rok oslovuje jednotlivé kraje s žádostí o zpracování materiálu o stavu romské menšiny. Podklady ke zpracování této zprávy zasílají městské úřady obcí s rozšířenou působností, úřady práce, Policie České republiky i příslušné odbory krajského úřadu – například odbor sociální či školský. Tyto dílčí informace potom do souhrnného materiálu zpracovává krajská koordinátorka romských poradců. Cílem je soustředit konkrétní příklady dobré i špatné praxe v oblasti romské integrace, které mohou ovlivnit koncepční řešení situace Romů v České republice,“ sdělila radní Michaela Blahová, zodpovědná za sociální záležitosti, rodinnou politiku a neziskový sektor.
Podle kvalifikovaného odhadu žije na území Zlínského kraje 2 464 osob, které se hlásí k romské národnosti. „Při tomto dohadu se vychází z údajů, které poskytla jednotlivá města, avšak lze předpokládat, že v regionu žije mnohem víc Romů, než je uváděno. Nejvíc občanů romské národnosti hlásí Vsetín (600), dále Kroměříž (530) a Valašské Meziříčí (300),“ dodala radní.
Romské integraci se mimo krajskou koordinátorku na kraji věnují také romští poradci na městských úřadech a neziskové organizace působící ve Zlínském kraji, jejichž seznam je uveden ve zprávě, která je zveřejněna na webových stránkách Zlínského kraje.
Helena Mráčková, Krajský úřad Zlínského kraje
Kraj soustředil data týkající se života Romů v regionu
Předchozí článek