Val. Meziříčí - Třídíte odpad? Pak jistě víte, co do kterého kontejneru patří. Ty hnědé slouží na ukládání biodpadu, který se po zpracování může dál použít. Pokud v něm jsou ale plastové obaly, skončí bez užitku na skládce.
Hnědé odpadové nádoby jsou dnes již běžně rozmístěny nejen v zástavbě rodinných domů, ale také na sídlištích. „Patří do nich biologicky rozložitelný odpad ze zahrad a domácností. I když se zdá být tato poučka jednoduchá, stále častěji nacházíme v odpadových nádobách igelitové pytle a sáčky. Takto znehodnocený bioodpad nelze dál využít a končí na skládce,“ nastínil Michal Lysák z odboru komunálních služeb valašskomeziříčské radnice.
S uvedenou problematikou se město, potažmo firma zajišťující svoz tohoto opadu, potýká stále častěji. Narůstá tak objem odpadu, který je Valašské Meziříčí nuceno skládkovat a také náklady s tím související. „V roce 2018 se jednalo o částku 1 112 korun za osobu a rok. Zastupitelé sice rozhodli, že pro rok 2020 se poplatek, který platí občané a činí 490 korun za osobu a rok, zvyšovat nebude. Pokud však lidé nezačnou zodpovědněji přistupovat ke třídění odpadu, a to nejen toho biologicky rozložitelného, v příštích letech se zřejmě zvyšování poplatku nevyhneme,“ reagovala místostarostka Zdislava Odstrčilová.
Do bioodpadu PATŘÍ:
Tráva, listí, zbytky rostlin, drobné větve, kůra a části keřů
Seno, sláma, piliny a zemina z květináčů
Vychladlý popel ze dřeva
Ovoce a zelenina, slupky, jadřince, pecky z ovoce
Zbytky pečiva a obilovin, skořápky z vajec a ořechů
Čajové sáčky, kávová sedlina, papírové kapesníky a ubrousky
Do bioodpadu NEPATŘÍ:
Zbytky masa, kosti, kůže, oleje, tuky a zbytky potravin živočišného původu
Rostliny napadené chorobami
Uhynulá zvířata a exkrementy masožravých zvířat
Textil, jednorázové pleny, sáčky z vysavačů
Plasty, sklo, kovy, nebezpečný a stavební odpad, elektroodpad
Popel z uhlí a cigaret
Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí
Igelitové pytle a sáčky do biodpadu nepatří!