Val. Meziříčí – Valné shromáždění OSN vyhlásilo letošek Mezinárodním rokem skla. Tuto významnou událost si výstavou na II. nádvoří zámku Žerotínů připomíná také město Valašské Meziříčí, které má bezmála 170letou sklářskou tradici.
První sklárna rodiny Reichů v Krásně nad Bečvou začala fungovat už v roce 1855. Od té doby patří výroba skla a skleněných produktů neodmyslitelně k Valašskému Meziříčí. Nejen tuto historii a poklady místních hutí pak opatruje Muzeum regionu Valašsko. Živá je i současná výroba, kterou dnes prezentuje mezinárodní technologický koncern SCHOTT, a o budoucnost regionálního sklářství se pak stará Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská. Právě tyto tři instituce připravily za podpory města ojedinělou výstavu. „Široké veřejnosti jejím prostřednictvím představujeme historii, současnost i budoucnost skla ve Valašském Meziříčí a přilehlém regionu. Na 10 panelech umístěných pod širým nebem před Galerií Kaple se lidé dozví vše o činnosti a možnostech studia na naší škole, specializované výrobě skla ve společnosti SCHOTT i regionální sklářské historii,“ představil obsah výstavy Jiří Tesař, zástupce ředitele Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí.
„Sklářství k Valašsku a zejména pak našemu městu neodmyslitelně patří. Velmi mě těší, že nezapomínáme nejen na jeho počátky a historii, ale díky skvělé práci sklářské školy se stále daří vychovávat nastupující generace sklářů. Společnost SCHOTT je pak zárukou šíření dobrého jména výrobků z Valašského Meziříčí po celém světě,“ připomněla místostarostka Yvona Wojaczková.
Lidé si mohou poutavou výstavu na II. nádvoří zámku Žerotínů prohlédnout až do listopadu. Její součástí jsou také pozvánky na další akce pořádané v rámci oslav Mezinárodního roku skla.
Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí