
ČR, Hustopeče n. B. – Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) ve středu na tiskové konferenci sdělil, že na místě havárie v Hustopečích nad Bečvou se benzen nešíří a ujistil, že nebepečná není ani zelenina ze zahrádek v okolí.
„Uzavření kontaminované zeminy larsenovou stěnou funugje, prokazují to všechna měření zeminy i v Bečvě. Zároveň trvají důvody pro stav nebezpečí. Na vládě dnes předložím prodloužení stavu nebezpečí o dalších třicet dní. Je nutné čerpání podzemní vody a rychlé dopravní zpřístupnění,“ řekl Hladík s tím, že zatím je nutné zamezovat tam vstupu obyvatel.
„Fáze intenziní sance by měla bý šest měsíců. To neznamená, že po 6 měsících můžeme oblast považovat za sanovanou,“ dodal ministr s tím, že jíst zeleninu ze zahrádek není nebezpečné. „Tady problém není, definitivně bude odpovězeno k 15. květnu.” Místo havárie budou chránit i protipovodňové hráze. Jsou součástí sanačního projektu firmy Dekonta, aby se benzen v případě podvodní nevpylavil.
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) sdělil, že trať bude zatím mimo provoz. „Kolem poloviny května by bylo možné zahájit práce na obnovení železnice. Provoz by mohl být obnoven od poloviny června. To předpokládá, že se podaří všechny úkoly splnit.“
Ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček uvedl, že je třeba odtěžit 700 tun kontaminované zeminy. Situace v jezeře není tak dramatická. „U břehové linie na severním břehu zaznamenáváme jeden, dva mikrogramy, norma je padesát mikrogramu,“ upřesnil.
„Uvnitř stěny se odhaduje mocnost benzenu mezi 250-400 tunami, jak v zemině, tak ve formě fáze, to je takové jezero na hladině podzemní vody. To je uzavřeno těmi larseny. V okolí jsem udělali desítky vzorků a ani jednou se nám nepodařilo změřit zvýšenou hodnotu benzenu,“ uklidňuje Bejček. „Filtry s aktivním uhlím jsou objednány z Rakouska. Měly by být dodány do dvou týdnů.“
Dodal, že některá opatření bude možno udělat levněji, než se zdálo. Také Hladík potvrdil, že náklady budou asi nižší než původně odhadované stovky milionů až půl miliardy.
Podle Petra Ošlejška, náměstka generálního ředitele Hasičského záchranného sboru jsou hodnoty benzenu pod hygienickými limity.
„Zásah stále trvá, vyhodnocujeme zásahy, jakmile skončí. Předpokládám, že generální ředitel nařídí kontrolu,“ doplnil.
Stav nebezpečí měl platit podle původného rozhodnutí olomouckého hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO) do 27. dubna. Umožňuje to rychlejší sanaci zamořené půdy a vody. Vlak s benzenem vykolejil v Hustopečích nad Bečvou 28. února. Benzen se následně dostal do půdy i nedalekého jezera. Policie incident vyšetřuje i jako poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti.
Stanislav Dvořák